Trhy klesajú, čo mám robiť?

Norbert Nepela

Obdobia klesajúceho, tzv. „medvedieho“ trhu sú pre ľudí investujúcich svoje ťažko zarobené peniaze často strašiakom. Aspoň podľa mojej skúsenosti. Nezriedka totiž dostávam otázky typu „Myslíš si, že príde medvedí trh?“ alebo „Čo mám robiť, ak začnú akciové trhy klesať?“.

Moje odpovede na tieto otázky sú stále rovnaké: „Áno, príde.“ a „Pokračovať, akoby sa nič nedialo! A ak sa dá, tak nakupovať...

K medvedím trhom...

Takzvaný "medvedí trh" sa od veľkého krachu v roku 1929 "dostavil" v priemere každých asi 3,4 roka. Je preto prakticky isté, že medvedí trh príde. Len nikto nevie presne povedať kedy.

Investor, ktorý si predstavuje, že jeho investícia bude každý rok s neomylnou pravidelnosťou zvyšovať svoju hodnotu oproti predchádzajúcemu roku, sa mýli. Keďže pre akcie platí minimálne 7-ročný investičný horizont, ak chceš investovať do akcií, musíš s medvedím trhom počítať. Pritom je asi dobré vedieť dve veci:

  1. Medvedí trh je odrazom kombinácie investorských nálad a ekonomických cyklov. Zvykne trvať nanajvýš niekoľko rokov (myslím, že štatisticky je stredná doba trvania medvedieho trhu 16 mesiacov)
  2. Medvedí trh a s ním súvisiaci pokles cien akcií nemá nič spoločné s reálnou dlhodobou hodnotou spoločností.

Uvedené dva body v podstate znamenajú, že medvedí trh sa raz určite skončí. Kým však trvá, ponúka akcie kvalitných spoločností v zľave.

Čo robiť?

Pre papučového investora je preto medvedí trh ideálnou príležitosťou. Pretože, ak bola nejaká spoločnosť dobrou investíciou pri vyššej cene, o čo lepšou investíciou bude, ak cena klesne! A nemusí ísť len o tie spoločnosti, ktoré už vlastníš. Existuje viacero veľkých kvalitných spoločností, ktoré by za normálnych okolností boli príliš drahé... (Podobný je aj postoj Warrena Buffeta k tejto téme, ako ho prezentuje napríklad v liste akcionárom za rok 2013 od strany 18).

Každý vie, že najrozumnejšie je lacno kúpiť a draho predať. Medvedí trh je príležitosťou na práve takúto lacnú kúpu. A tu sa dostávam k ďalšej, súvisiacej otázke: „No dobre, ale za čo mám nakupovať, keď už ten medvedí trh príde? Odkiaľ vezmem peniaze?

Ak si nechceš požičiavať (neodporúčame), máš dve možnosti: Buď na svojom investičnom účte držíš v hotovosti peniaze pre práve takýto účel, alebo nejaké investície odpredáš.

Nákup za peniaze v hotovosti

Sú investori, ktorí držia určité percento hodnoty svojho investičného účtu v hotovosti. Cieľom je mať k dispozícii peniaze pre prípad, že sa vyskytne príležitosť nakupovať. Z istého pohľadu je toto rozumný postoj, avšak treba si uvedomiť, že hotovosť nezarába.

Alternatívou k držaniu hotovosti je pravidelne na investičný účet prispievať a pravidelne prostriedky aj investovať (tak, ako to robíme v rámci Papučového investora). Stratégia pravidelných investícií Ti zabezpečí, že keď už príde „obdobie zliav“, budeš mať na nákupy pripravené peniaze bez toho, aby Ti museli „nečinne“ stáť na účte.

Odpredaj investícií

Ak však nemáš na účte voľnú hotovosť, a ani pravidelne neprispievaš, ešte stále môžeš odpredať časť svojich existujúcich investícií. Nájdenie lepšej investičnej príležitosti je totiž jedným z prípadov, kedy predať. Tu sa však môžeš vystaviť riziku, že predáš nevýhodne. Ako teda z toho von?

Ak sa k investovaniu staviaš „papučovo“, vieš, že typ investície sa odvíja od toho, kedy budeš dané peniaze potrebovať. A ak si nás sledoval, vieš, že peniaze, ktoré síce nepotrebujeme hneď, ale chceme ich mať v prípade potreby k dispozícii, sme investovali do tohto dlhopisového ETF, ako alternatívy k termínovanému vkladu. A práve takéto peniaze sú tie, ktoré sa v prípade potreby dajú vytiahnuť a použiť na investovanie do vzniknutej príležitosti.

Zhrnutie

Na záver teda krátke zhrnutie:

  1. Medvedí trh určite príde! A určite sa aj skončí...
  2. Ak dodržiavaš pravidlá pre investičné horizonty, medvedí trh pravdepodobne bez ujmy prečkáš, aj keď nebudeš robiť vôbec nič.
  3. Medvedí trh je však dobrou príležitosťou lacno nakúpiť kvalitné spoločnosti.
  4. Najlepší zdroj financovania „výpredajových“ nákupov sú Tvoje pravidelné príspevky na investičný účet.
  5. Ak však potrebuješ získať peniaze odpredajom svojich existujúcich investícií, odpredávaj primárne investície do termínovaných vkladov a/alebo dlhopisov.

Aký je Tvoj pohľad na investovanie počas medvedieho trhu? Daj nám vedieť v komentároch nižšie.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Aký investičný prístup zvoliť

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok