Ako vybrať (dobrú) investíciu

Norbert Nepela

Ako vybrať (dobrú) investíciu

Pamätaj, čo zvykne hovoriť Warren Buffett: „Je lepšie kúpiť skvelú spoločnosť za OK cenu, ako OK spoločnosť za skvelú cenu“.

Tento článok si kladie za úlohu nasmerovať Ťa na vhodné zdroje informácií a nástroje, ktoré pri výbere svojej prvej akciovej investície s veľkou pravdepodobnosťou oceníš a využiješ. Schválne sa zameriavame na výber samostatných akcií. Je to preto, že výber termínovaných vkladov a fondov/ETF, či už dlhopisových alebo akciových, sme pokryli už v tomto článku. A tiež preto, že výber akcií konkrétnych spoločností je akýmsi „vrcholom“ investičného remesla a procesom, ktorý dokonale „prevetrá“ Tvoju trpezlivosť a znalosti.

Ako teda vybrať tie správne akcie? V nasledujúcich riadkoch si prejdeme 4 základné kroky investičného procesu:

  • Screening
  • Analýza
  • Valuácia
  • Rozhodnutie

Screening

Na svete existuje niekoľko desiatok až stoviek tisíc spoločností, ktoré sú obchodované na veľkých svetových, ale aj malých lokálnych burzách. Analyzovať všetky nie je v ľudských silách. Preto prvým krokom investičného procesu je tzv. „screening“ alebo výber užšieho zoznamu „kandidátov“ na investovanie podľa vopred definovaných kritérií. Screening môže mať viacero podôb, od zbierania názorov svojich známych, hľadania inšpirácií v médiách, až po vytvorenie vlastného zoznamu kritérií a využitia špecializovaného nástroja nazývaného screener.

Screener je software, ktorý Ti umožní zadať rôzne parametre o hľadanej spoločnosti (napr. veľkosť, ziskovosť, mieru rastu, finančnú silu, vyplácanú dividendu, a pod.), „požuje ich“ a „vypľuje zoznam spoločností, ktoré Tebou zadané kritériá spĺňajú.

Na „trhu“ je dostupných viacero takýchto screener-ov. Líšia sa množstvom parametrov, ktoré môžeš zadať, rozsahom trhov, ktoré pokrývajú, či rozsahom preddefinovaných súborov výberových kritérií (tzv. „screen-ov“), ktoré zodpovedajú konkrétnej investičnej stratégii (napr. rastový „screen“, hodnotový „screen“, dividendový, ...). Niektoré sú dostupné zadarmo, za iné sa platí. Prehľad screener-ov, ktoré ma zaujali ponúkam nižšie:

Bezplatné screener-y

  • Google Screener je bezplatný screener s relatívne jednoduchým rozhraním. Má „prístup“ na širokú škálu svetových búrz. Rozsah dostupných výberových kritérií je však skôr slabší a bez možnosti definovania vlastných parametrov.
  • Motley Fool Screener je screener, ktorý je založený na „komunitnej múdrosti“ viac ako 100 tisíc používateľov/investorov. Okrem nie veľmi bohatého výberu tradičných kritérií screener ponúka filtrovanie spoločností podľa „investičného názoru“ Motley Fool komunity. Screener pracuje iba so spoločnosťami obchodovanými na amerických burzách.
  • Morningstar screener je povahou podobný Motley Fool screener-a, pričom komunitnú múdrosť nahrádza proprietárnym rankingovým systémom.
  • Magic Formula Screener používame pri našom rastovom portfóliu, ale aj ako jeden zo vstupov do rozhodovania o výnosových investíciách. V skutočnosti nejde o screener, ale o rankingový systém zoraďujúci vybrané americké spoločnosti podľa kritéria ceny a kritéria návratnosti investície.

Platené screener-y

Dva veľmi kvalitné platené screener-y, ktorých kvalita zodpovedá ich cene rádovo v stovkách EUR ročne, sú:

  • Screener.co je asi najlepší screener, čo som mal možnosť skúsiť. Pokrýva významné burzy po celom svete, ponúka veľký výber kritérií a preddefinovaných screen-ov a umožňuje definovať vlastné kritériá a screen-y. Stojí cca 25,-EUR/mesiac.
  • Valuescreeners.com obsahuje plejádu preddefinovaných screen-ov zameraných na hodnotovú stratégiu. Rovnako pokrýva významné burzy po celom svete. Umožňuje aj predplatné newsletter-a. Cena za screener je 99,- EUR/štvrťrok, 129,- EUR aj s newsletter-om.

V Papučovom investičnom procese používame screener na vyselektovanie kandidátov podľa nasledujúcich, tzv. „kvalifikačných“ kritérií:

  • Veľkosť spoločnosti
  • Výška dividendy
  • História rastu dividendy
  • Miera zadlženosti
  • Schopnosť splácať dlh z prevádzkových výsledkov
  • Schopnosť dlhodobo nadpriemerne zhodnocovať vlastný kapitál ako indikácia konkurenčnej výhody

Analýza

Po aplikácii screener-a dostaneš zúžený zoznam kandidátov na investovanie. Je teda čas na bližšiu analýzu.

Takáto analýza vyžaduje prístup k množstvu relevantných informácií o spoločnosti. Hovorím o finančných výkazoch, výročných správach, udalostiach, vyjadreniach predstaviteľov firmy, informáciách o konkurencii, nezávislých analýzach odvetví a podobne. Pre tento účel najčastejšie využívame nasledujúce zdroje dostupné bezplatne cez internet:

Pre zobrazenie celého článku je potrebná bezplatná registrácia. Ak nie ste zaregistrovaní, zaregistrujte sa zdarma TU. Ak už máte účet, prihláste sa prosím.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Prečo trhy kolíšu

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

13 investičných mýtov súčasnosti

Marián Ďurica

Čítať článok

Ako poraziť index, napr. aj S&P500

Norbert Nepela

Čítať článok
Všetky články