Čo to znamená investovať dividendovo

Pavol Duda

Čo to znamená investovať dividendovo

V prípade, že investujete alebo sa o investovanie zaujímate, určite vám je pojem dividendové investovanie známy. Ide o celú investičnú vetvu, ktorej cieľom je  akumulácia takého portfólia, ktoré z dividend dokáže pokryť životné náklady. Inými slovami, usilujeme sa o maximalizáciu stabilného dividendového výnosu. Už táto veta nám naznačuje, že pokiaľ sa máme snažiť o stabilitu dividend, budeme do portfólia vyberať stabilné, veľké, zabehnuté firmy. Firmy, ktoré majú robustný cashflow, trvale udržateľnú konkurenčnú výhodu a dá sa predpokladať, že časom budú tieto dividendy dokonca zvyšovať. V Ideálnom prípade podstatne viac ako rast inflácie.

Aj keď dividendy sú nepochybne veľmi príjemnou záležitosťou investovania vo všeobecnosti, dividendové investovanie, rovnako ako každá iná stratégia, má svoje pre a proti. Poďme sa preto na nich pozrieť :

Plusy (+)

Relatívne jednoduchá stratégia, človek vie, prečo investuje a čo od toho očakáva, má pred sebou konkrétne číslo svojich životných nákladov, ktoré je treba pokryť dividendami

„rýchle“ výsledky – keď človek vidí, ako mu na účet nabiehajú dividendy, cíti sa silno motivovaný prispievať do portfólia a byť disciplinovaný

Je smutným faktom, že mnoho investorov podlieha emóciám a o to viac v recesii alebo pri poklesoch trhov. Kupuje sa, keď sa má predávať a naopak predáva sa, keď sa má nakupovať. Keď však investujete kvôli príjmom z dividend, tak ste menej náchylný na rôzne iracionálne rozhodnutia, ktoré vás vystavujú stratám. Aj keď môže dôjsť k zníženiu, resp. zmrazeniu dividendy, ak máte diverzifikované portfólio dividendových akcií, väčšinou si to ani nevšimnete. Ostatné dividendy stále prúdia na váš účet a to vám bráni stlačiť sell tlačidlo v nesprávnej chvíli

Minusy (-)

Vylučuje sa mnoho skvelých firiem iba z dôvodu, že dividendu nevyplácajú. V prípade, že je firma v štádiu, že dokáže reinvestovať svoj zisk s vysokou návratnosťou, bol by hriech požadovať, aby tieto peniaze boli vyplatené ako dividenda. Takto sa ochudobňujeme o firmy, ktoré budujú hodnotu vo vnútri svojej spoločnosti a to je obrovská škoda. Ako skvelý príklad môžeme použiť Buffettovu Berkshire. Warren jasne hovorí, že pokiaľ každý zadržaný dolár dokáže priniesť akcionárom viac ako 1 dolár, Berkshire dividendu vyplácať nebude. Vzhľadom na valuáciu BRK, jej hromadenie hotovosti a fakt, že ju má v rukách jeden z najlepších alokátorov kapitálu v histórii, je škoda ochudobniť sa o takúto firmu. A to bol len jeden príklad z mnohých.

Dane. Investovanie má svoje fázy. Fázu začiatku, budovania, akumulácie a záver, keď si chceme užiť plody tejto práce a začneme z portfólia čerpať. Na úspešný koniec v podobe čerpania z čo možno najväčšieho objemu peňazí musíme už od začiatku minimalizovať vplyvy a náklady, ktoré budú mať v závere dopad na celkovú návratnosť nášho portfólia. Dane určite takýmto vplyvom sú. Zatiaľ čo z kapitálového výnosu po roku držania akciového titulu (pre dlhodobých investorov by tento horizont nemal byť problém) sa dane neplatia, z dividend sa dane platia. (väčšinou vám ich zrazia už pri zdroji) To, čo dane dokážu urobiť s úsporami, si asi viete predstaviť aj sami.

30-násobný dividendový príjem za 7 rokov.

Pred niekoľkými rokmi som narazil na blog jedného Američana, ktorý podrobne popisoval každý jeden mesiac, koľko zarobil, minul, ušetril, investoval a koľko mu zarobili dividendy. Jeho blog bol veľmi populárny. Blog pred pár rokmi predal, presťahoval sa do Thajska a je finančne nezávislý. Z dividend si žije život, po ktorom vždy túžil a dokonca si tam žije celkom na „vysokej“ nohe, bez potreby sa nejako veľmi uskromňovať. Teraz bloguje o svojom živote v Thajsku. Čo je však zaujímavé, vo februári napísal článok o tom, ako sa z jeho mesačného dividendového príjmu kedysi stal jeho denný priemerný príjem dnes. Február 2011 bol jeho mesačný príjem necelých $35 a dnes, 7 rokov neskôr, prostredníctvom reinvestovania dividend a šetrenia má denný priemer z dividend $35 dolárov. Nenechajte sa pomýliť. Je za tým množstvo driny a odriekania, ale aj takto to môže vyzerať v cieli.

Keď som analyzoval jeho obchody a portfólio, prišiel som na to, že jeho portfólio rástlo menej ako 3% p.a. bez započítania dividend počas 3 rokov, ku ktorým som mal dáta. Chcem tým povedať, že ten chlapík mal jasne zadefinované, čo chce dosiahnuť a rešpekt pred tým, čo dosiahol. Dobre sa to čítalo, ale 3% p.a. bol dosť podpriemerný výkon.

Ponaučenie : vysokou mierou našich úspor, nakupovaním dividendových titulov, reinvestovaním všetkých dividend môžeme za relatívne krátky čas (v tomto prípade to bolo 7 rokov) nahromadiť investičné portfólio, ktoré bude slúžiť ako náš ďalší príjem, poprípade môže nahradiť ten náš doterajší a to aj napriek investičným výsledkom, ktoré by sa dali označiť za podpriemerné.

Dividendmantra.com (link na spomínaný blog, ktorý predal)

Mrfreeat33.com (jeho aktuálny blog)

Pre koho je dividendové investovanie určené?

Sú ľudia, ktorí sa akciovým trhom vyhýbajú, pretože to považujú za niečo abstraktné. Cenné papiere „virtuálne“ zapísané niekde u brokera. Nedokážu si predstaviť, ako to funguje. Práve pre týchto ľudí to môže byť vhodný začiatok, pretože dividendy, ktoré im začnú chodiť na účet, sú veľmi reálne. Prvé dividendy sa môžu dostaviť už o jeden kvartál.

Ďalšia skupina môžu byť investori, ktorí doteraz investovali pasívne (etf, fondy) a chceli by pristupovať k svojmu portfóliu aktívnejšie. Relatívne jednoduché pravidlá poskytujú priestor na skúšku stockpickingu a zároveň vás to naučí množstvo vecí, o ktoré ste sa ako pasívny investor nezaujímali. Taktiež vás to vystaví novým emóciám (strach alebo chamtivosť), situáciám a rozhodovaniam, ktorými si musíte prejsť, ak sa chcete stať lepším investorom.

Ďalšou skupinou môžu byť ľudia s relatívne krátkym časovým horizontom. Povedzme niekto, kto musí preskočiť akumulačnú fázu a prejsť rovno k fáze čerpania. Napr. človek, ktorý má blízko do dôchodku.

Inšpirácia

Dobrou inšpiráciou pre hľadanie dividendových akcií môžu byť napr. dividendoví aristokrati. Na to, aby sa firma stala dividendovým aristokratom, musí mať za sebou aspoň 25 rokov zvyšovania dividend. Ide o stabilné, zavedené firmy, ktoré keďže dokázali 25 rokov zvyšovať svoje dividendy, preukázali, že majú konkurenčnú výhodu. V klubovej zóne sú pre Vás pripravené US aj EU indexy, kde môžete hľadať potenciálnych kandidátov do svojich dividendových portfólií.

Čo hovoríte na dividendové investovanie Vy? Dávate prednosť príjmu z dividend alebo radšej pozeráte na celkovú návratnosť Vašich investícii. Plusov a mínusov je samozrejme viac v prípade, že Vám prichádzajú na um ďalšie, podeľte sa s nami v komentároch.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Investičné emócie

Norbert Nepela

Čítať článok

Ako vybrať dobrý podielový fond

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Čo je dlhopis a ako funguje?

Norbert Nepela

Čítať článok