Často kladené otázky (FAQ)

Áno. My v Papučovom investorovi to robíme tak, aby mohol investovať ktokoľvek. Informácie podávame ľudskou rečou: na vlastnom príklade ukazujeme čo, kde, kedy a ako investovať. Aj „bežný človek“ si môže preto budovať pasívny príjem, šetriť si na dôchodok a bojovať proti inflácii. Okrem toho sa každý prémiový člen môže v investovaní vzdelávať vďaka webinárom, e-bookom či odkazom na kľúčové investičné knihy.

Sme investori s viac ako 20 rokmi skúseností, ktorí sa naučili zhodnocovať svoje investície dlhodobo výrazne lepšie ako index. Tieto skúsenosti zdieľame prostredníctvom našich stránok a sprevádzame ťa tak počas celej doby tvojho investovania. Kľúčovou výhodou je, že nie sme anonymný správca či banka, ale ľudia z mäsa a kostí, na ktorých sa v prípade potreby môžeš vždy obrátiť.

Dôležité je, že investuješ sám a máš plnú kontrolu nad svojimi investíciami. Navyše platíš nižšie poplatky, keďže investuješ na vlastnú päsť a nikto ti neúčtuje poplatok podľa objemu investovaných peňazí.

Stačia ti 3 hodiny mesačne. Čím si skúsenejší, tým sa tento čas môže skrátiť. Úplný základ je sledovať náš newsletter, prísť na online analytický workshop a/alebo prečítať si náš mesačník, ktorý si môžeš stiahnuť v prémiovej zóne. Tu získaš návody, vďaka ktorým môžeš urobiť konkrétne investičné rozhodnutia bez nutnosti dopodrobna študovať problematiku investovania. Ak budeš mať chuť ďalej sa vzdelávať, k dispozícii máš webináre, Papučovú knižnicu s rešeršami kľúčových investičných kníh či súkromnú mastermind skupinu na Discorde, kde ti poradí silná komunita „papučových investorov“.

Nemôžeme ti povedať presne a zaručene, čo je pre teba ako konkrétnu osobu najvýhodnejšie. Udržiavame však viacero vlastných portfólií určených na rôznorodé investičné ciele. Každý mesiac ti dáme konkrétne info kde, kedy, do čoho a ako v rámci týchto portfólií investujeme. A to v mesačníku, ktorý si môžeš kedykoľvek pozrieť v tvojej prémiovej zóne, a tiež na analytickom online workshope. Môžeš sa nimi inšpirovať podľa vlastného uváženia a svojej konkrétnej situácie a potreby.

Ak chceš minimalizovať čas strávený starostlivosťou o portfólio, môžeš očakávať priemerný trhový výnos, t.j. cca 7 – 10 % p.a. dlhodobo. Ak si však ochotný venovať investovaniu čo len trochu času navyše, dokážeš dlhodobo tento výnos potenciálne zvýšiť aj o 2 – 3 % p.a. na 9 – 13 % p.a. Pre ilustráciu, 3 % rozdiel vo výnosnosti p.a. ti v 20-ročnom horizonte zarobí v absolútnej hodnote namiesto 100-tisíc vyše 170-tisíc eur. Treba však mať na pamäti, že s vyššími výnosmi prichádza aj vyšššie riziko a nie každý je ochotný ho podstúpiť. Preto vždy dôkladne zváž, kde máš svoju hranicu.

Papučový investor má jednu cenu za prémiové členstvo, ktoré je rovnaké bez ohľadu na objem peňazí, ktorý máš zainvestovaný. Neberieme žiadne poplatky zo zisku tvojich investícií, keďže my za teba neinvestujeme. Okrem toho platíš iba minimálne poplatky za zrealizované transakcie svojmu brokerovi, t.j. za to, že môžeš investovať cez neho. O svoje investície sa však staráš ty, nikto iný ti ich nespravuje.

Ak investuješ sám a vieš, ako na to, tak ti investície môžu zarobiť viac, ako keby sa o ne starala banka alebo správcovská spoločnosť. A to vďaka správnej dlhodobej investičnej stratégii.

Investície na kapitálových trhoch kolíšu. Tomu sa nevyhneš a je pravdepodobné, že počas svojho investičného horizontu zažiješ aj poklesy, niekedy aj výraznejšie. Ak však nespanikáriš a pri poklese nepredáš, je viac ako pravdepodobné, že sa trhy vrátia a dokonca prekonajú pôvodné úrovne. Historicky pri pravidelnom investovaní nie je 15-ročné obdobie, ktoré by bolo stratové. Takže šanca, že investuješ pravidelne 15 rokov a neprekonáš ani infláciu, je veľmi blízka nule. Samostatnou kapitolou je bezpečnosť investovaných peňazí u brokera a možnosť ich straty. Tu je potrebné mať na pamäti, že prostriedky investorov (cash + investície) sú všetky na oddelenom účte. Častokrát v samostatnej spoločnosti (tzv. Custodian) a broker s nimi nemôže narábať nad rámec pokynov, ktoré od investorov dostane. V prípade krachu brokera sú takto prostriedky investorov oddelené a krach sa ich netýka. A v prípade sprenevery je každý regulovaný broker súčasťou vládnej garančnej schémy, ktorá funguje ako posledná “záchranná” brzda. Aj keď počet prípadov v doterajšej histórii regulovaných subjektov, kedy bola táto “brzda” potrebná, je možné spočítať na prstoch jednej ruky. Takže šanca, že prídeš o prostriedky takýmto spôsobom, je tiež minimálna.

Kryptomeny sú nová vec, ktorá vyzerá, že tu s nami v nejakej podobe už zostane. Preto apriori neodmietame časť portfólia alokovať práve v nich. Treba si však uvedomiť, že kryptomeny majú oproti investíciám do akcií viacero rozdielov. V prvom rade sú ako investičné aktívum veľmi mladé, a preto ich raketový vzostup a súčasný vysoký výnos nie je možné paušalizovať do budúcnosti – výnosy z kryptomien budú do budúcna takmer isto klesať. Zároveň z daňového pohľadu sa na ne nevzťahuje oslobodenie od dane z príjmu v prípade držania viac ako rok. Kryptomeny majú v portfóliu podobný účel ako napríklad zlato – pre určitú skupinu investorov má zmysel, ale v žiadnom prípade netvorí 100% portfólia. Akcie, na druhej strane, obzvlášť v podobe indexových investícií, predstavujú podiel na raste podkladovej ekonomiky, t. j. investovaním do nich profituješ z celkového rozvoja a rastu svetového hospodárstva (ktorého sú kryptomeny súčasťou). Preto je podľa nás rozumné mať ako základ dlhodobého portfólia práve akcie, portfólio však môžeš doplniť aj o iné typy investícií, vrátane kryptomien.

Chcem byť prémiovým členom(prvý mesiac len za 19,- Eur)