Investuj ako bohatí – aj keď máš na investovanie len málo peňazí

Norbert Nepela

Investuj ako bohatí – aj keď máš na investovanie len málo peňazí

Asi každý z nás by chcel dosahovať výnosy, aké dosahujú bohatí ľudia. Veď asi o práci s peniazmi niečo vedia, keď sú bohatí...  😉

Je pravdou, že bohatí na svojich investíciách zarábajú viac, ako bežní ľudia. Okrem väčšieho objemu peňazí na investovanie (a v prípade investícií stopercentne platí známe "peniaze plodia peniaze"), bohatí ľudia investujú aj do iných "nástrojov" ako bežní ľudia.

Capgemini v spolupráci s RBC Wealth Management každoročne pripravujú report o tom, do čoho investujú bohatí ľudia - v tomto prípade sú bohatí ľudia tí, ktorí majú na investovanie viac ako 1 mil. USD. Podľa tohto reportu, bohatí umiestňujú svoje peniaze nasledovne:

Wealth_Structure

Asi štvrtinu svojich voľných peňazí majú bohatí v hotovosti alebo vo forme vkladov. Tu podotýkam, že nejde o prostriedky určené na spotrebu. Ide o peniažky, ktoré tvoria buď "železnú rezervu" alebo čakajú na investičnú príležitosť. Ďalšiu o niečo viac ako štvrtinu investujú do akcií, ktoré generujú výnos jednak prostredníctvom zhodnotenia ceny a jednak prostredníctvom výplaty dividend. Bežnou praxou je dividendy reinvestovať, t.j. nakúpiť za vyplatené dividendy ďalšie akcie danej spoločnosti.

18% portfólia bohatých tvoria nehnuteľnosti. Nie tie, v ktorých bývajú. Tie, ktoré im zarábajú. Ďalších 17% tvoria investície s pevným výnosom, primárne dlhopisy. Takto bohatí požičiavajú firmám alebo štátu peniaze a za to poberajú pevný výnos vo forme úroku, tzv. kupónu.

No a nakoniec, asi 13% portfólia tvoria alternatívne investície. Sem patria hedge fondy, priame investície do začínajúcich podnikov (private equity), komodity a podobne.

Toto je teda zloženie portfólia, ktoré z bohatých robí ešte bohatších. Ak by chcel svoje portfólio takto vyskladať bežný človek, určite "zakape" na nedostatku peňazí. Však?

Nuž, nemusí to byť celkom tak. Dobrou správou je, že portfólio "bohatých" si dokážeš vyskladať aj s oveľa menším investičným rozpočtom ako 1 mil. USD. Musíš však splniť 3 základné podmienky:

  1. Nájdeš si nízkonákladového brokera
  2. Budeš investovať pravidelne
  3. Budeš investovať do ETF

Nízkonákladový broker je absolútna nevyhnutnosť, ak nechceš veľké percento svojej investície zaplatiť na poplatkoch. V dnešnej dobe je možné realizovať transakcie s poplatkom na úrovni okolo 1 USD a dokonca niektorí brokeri za určitých podmienok ponúkajú vybrané ETF bez transakčných poplatkov. Viac o výbere brokera píšem v tomto článku. Ja osobne používam Interactive Brokers a DeGiro.

Pravidelnosť je jeden zo základných kameňov úspešného investovania. Hlavný rozdiel medzi bohatými a tými chudobnejšími je aj v tom, že chudobnejší obyčajne celý svoj príjem minú a okrem toho sa ešte zadlžia, aby si kúpili ďalšie veci, ktoré im negenerujú príjmy. A ruku na srdce, veci, ktoré častokrát ani až tak nepotrebujú. Preto sa tak darí kreditným kartám, či spotrebným úverom. O hypotékach nehovorím, toto považujem za nutné zlo.

Na druhej strane, bohatí zo svojho príjmu v prvom rade vyčlenia časť, ktorú investujú do zarábajúcich aktív. Až z toho zvyšku žijú a míňajú. Väčšina milionárov nemá také dobré autá a drahé domy, ako si dopraje stredná vrstva. Peniaze radšej investujú a luxus si doprajú až vtedy, keď im na to investície zarobia.

Preto, ak nemáš na investovanie k dispozícii hneď teraz dostatočne veľkú sumu (šance sú, že nie), budeš si musieť svoje investičné portfólio budovať postupne, práve pravidelným odkladaním. Zabudni na predčasné splátky hypotéky. Každá takáto splátka Ti totiž prinesie výnos presne na úrovni úrokovej sadzby hypotéky, a tie sú teraz poriadne nízke. Radšej peniaze investuj.

Investovanie prostredníctvom ETF je pre bežných ľudí je prakticky jedinou (a vôbec nie zlou, práve naopak) možnosťou, ako sa priblížiť spôsobu investovania bohatých. Prakticky na každý typ aktív existuje ETF. Takže:

A čo ďalej?

 V prvom rade si potrebuješ zvážiť, akú časť portfólia budú tvoriť jednotlivé typy investícií. Či pôjdeš do percentuálneho rozloženia po vzore "bohatých" (pamätaj však, že uvedené percentá sú priemerom, pravdepodobne žiaden jednotlivý investor nemá v portfóliu presne takéto percentuálne pomery), alebo si portfólio "namiešaš" po svojom. Ak budeš "miešať", potom vedz, že:

  • Najrizikovejšie sú alternatívne investície, avšak majú aj najväčší potenciál výnosu.
  • Nasledujú akcie a nehnuteľnosti.
  • Potom dlhopisy.
  • No a nakoniec hotovosť a vklady. Tieto však zarobia takmer alebo úplne nič.

A keď portfólio vybuduješ, nezabudni ho ročne rebalansovať. Tie aktíva, ktoré stúpli, odpredáš a nakúpiš tie, čo klesli tak, aby ich pôvodný pomer ostal zachovaný. A nezabudni reinvestovať dividendy.

A potom už len opakovať stále dokola.

(Len, aby sa nezabudlo, ETF, čo som uviedol, ber naozaj len ako inšpiráciu. Skutočne nečakám, že každý jeden z nich reálne aj nakúpiš. Určite si urob svoj vlastný prieskum potenciálu výnosov a poplatkov, a rozhodnutie rob na základe tejto analýzy. A tiež si zváž, či chceš investovať v EUR alebo USD.)

Tak ako? Ideš do toho s nami? Ak chceš viac informácií, vrátane prístupu k našim reálnym investíciám a investičným portfóliám, zaregistruj sa u nás ako premium člen a úvodný mesiac si môžeš vyskúšať úplne bez rizika.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Investičné emócie

Norbert Nepela

Čítať článok

Cez koho investovať – výber brokera

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Trhy klesajú. Musí aj moje portfólio?

Norbert Nepela

Čítať článok

Koľko investovať?

Norbert Nepela

Čítať článok